• כלביאדה
 

אודות

 

"החוג הישראלי לאילוף כלבים ואג'יליטי".

"החוג הישראלי לאילוף כלבים" מזמין אתכם בעלי הכלבים לפעילות כלבנית תוססת ומהנה - ספורט האג'יליטי.

היסטוריית החוג

"החוג הישראלי לאילוף כלבים", נוסד בתחילת שנות ה- 70. זה היה אחד מבין מהחוגים הראשונים, אשר מהם הוקמה ההתאחדות הישראלית לכלבנות. במסגרת החוג עסקו במשמעת על-פי הסגנון האנגלו-סכסי (שכלל בתוכו: הבאת חפצים, תרגילי הגנה וגישוש, הכשרת כלבי שירות ועוד). בשנות השבעים החל החוג לעסוק בספורט השוצהונד עד לשנת 1984.

 

"החוג הישראלי לאילוף כלבים" פגש לראשונה את ספורט האגי'ליטי בשנת 1982, כאשר משלחת אשר כללה חמישה נוהגים וכלבים: שנאוצר ענק, שני רועה גרמני ושני דוברמנים נסעה לתחרות בינלאומית בדרא"פ. החוג נחשף לספורט האג'יליטי, התלהב והחליט "לייבא" את ספורט זה לארץ. כפועל יוצא מכך הוא תרגם את התקנון, רכש ובנה מתקנים.

מידע בסיסי על ספורט האג'יליטי

 

האג'יליטי, ( AGILITY ) שמשמעו "זריזות" בשפה האנגלית, הינו ספורט תחרותי של הנוהג וכלבו שמבוסס על ספורט מעבר המכשולים של הסוסים. ספורט האגי'ליטי הוצג לראשונה ב-1978 בלונדון בתערוכת ה"קראפט". בשנת 1989 הקים ה- FCI ועדת אגי'ליטי במטרה להכיר ולמסד ספורט זה אשר בשנת 1991 זכה להכרה רשמית.

נושא אילוף הכלב קיים שנים רבות למטרות מגוונות. ספורט האגי'לטי מתאפיין בעבודת צוות של הנוהג וכלבו המסתמכת על תקשורת טובה וחיובית, בשליטה דיוק וזריזות זאת תוך כדי משחק ומתן חיזוקים חיוביים בלבד. לא בכדי הסיסמא העולמית היא : "Agility is fun".

צורת ספורט זו משקפת את ההרמוניה הטובה בין הכלב ובעליו ששיאה בהבנה ותאום מושלמים שבאמצעותם ניתן לעבור את מסלול המכשולים.

ספורט האג'יליטי מורכב ממסלול מכשולים (בין 12- 22 אלמנטים), אשר מסודרים בזה אחר זה הן בקו ישר והן בפניות, בכל פעם בסדר משתנה. הנוהג מכוון את כלבו למעבר המכשולים על-פי הסדר שנקבע לאותו מסלול ספציפי. הכלב שעובר את המסלול במינימום שגיאות ובזמן המהיר ביותר זוכה לדירוג הגבוה ביותר.

המכשולים במסלול רבים ומגוונים: משוכה, נדנדה, גשר, מנהרה גמישה, מנהרה רפויה מבד, חומה, קיר משופע, חישוק, שולחן, עקלתון (סלאלום), קפיצה למרחק.

תחרות האג'יליטי מחולקת לשלוש קטגוריות עפ"י גובה הכלב:

· קטנים (זעירים) עד 35 ס"מ,

· בינוניים עד 43 ס"מ,

· גדולים מעל 43 ס"מ,

מה בין האגי'ליטי לחוג הישראלי לאילוף כלבים?

"החוג הישראלי לאילוף כלבים ואגי'ליטי" הינו הגוף המקצועי היחיד בישראל המקיים פעילות סדירה בנושא. הפעילות מתקיימת בימי שישי בשעות אחר הצהרים.

ברשות החוג אתר אימונים מרווח ונוח במרכז הארץ, ועומדים לרשותו כל המתקנים הנדרשים, העומדים בתקן הבינלאומי.

במהלך השנים צבר החוג ידע מעשי ותאורטי לצורך הדרכת הפעילים בספורט זה. במהלך השנים יצאו נבחרות מטעם החוג ליטול חלק באליפות העולם והגיעו להישגים מכובדים.

במהלך השנים יצר החוג קשרים עם מועדונים ברחבי אירופה וארה"ב ועם אנשי מפתח העוסקים בתחום, כך שהחוג מקבל עדכונים שוטפים על המתרחש בתחום זה בעולם.

פרופיל החוג

החוג מורכב מכ-60 חברים כאשר כ-45 מהם פעילים באופן אינטנסיבי.

החוג מחלק את הצוותים (כלב ונוהג) לקבוצות שונות על-פי רמתם ומעביר אימון משמעת בסיסית ואגי'ליטי. כל צוות זוכה ליחס אישי מהמאמן של הקבוצה אליה הוא משתייך.

צוותי האגי'לטי מגוונים ביותר משום שגילם של הנוהגים/הנוהגות נע בין 65-12 ולנוהג מתלווה כלב מכל סוג, מין וגודל (גם גזעי וגם מעורב).

גזעים פופולאריים שניתן לפגוש בחוג הם: בורדר קולי, רועה אוסטרלי, רועה בלגי, קולי, פודל, לברדור רטריבר, גולדן רטריבר, האסקי סיבירי, דוברמן ועוד...

אימוני החוג

האימונים מתקיימים, אחת לשבוע, בימי ו' בשעות אחה"צ, במתחם ה"ספורט-כיף" בראשון לציון ונמשכים כ- 90 דקות.

דמי פעילות בחוג לשנת 2013 - 850 ש"ח לשנה.

 

 

   - 1

 

"החוג הישראלי לאילוף כלבים ואג'יליטי" חבר ב"התאחדות הישראלית לכלבנות" והוא עמותה שלא למטרות רווח.